Duża liczba zakażeń jakie w ostatnich dniach notowano na Sądecczyźnie spowodowała, że zarówno Nowy Sącz jak i powiat nowosądecki znalazły się na liście powiatów z największymi obostrzeniami czyli do tzw. czerwonej strefy.
Od 10 października miasto Nowy Sącz i powiat nowosądecki znajdowały się w strefie żółtej. Powodowało to m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Strefa czerwona to dużo większe restrykcje sanitarne, polegające m.in na ograniczonym czasie pracy lokali gastronomicznych. Czynne są one od 6.00 do 22.00. Obostrzenie nie dotyczy usług polegających na przygotowaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
Szczegółowe informacje Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczące obostrzeń panujących w strefach żółtych (cały kraj) i czerwonych.
Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju
Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju!
Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
Lokale gastronomiczne – nowe zasady
Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.
Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
Na imprezach okolicznościowych – mniej gości
W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?
W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
Zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa
Stosujemy zasadę – zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa. Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Pamiętaj o tym! Dlatego też:
- stosuj się do obecnie obowiązujących ograniczeń,
- zakrywaj usta i nos,
- często myj i dezynfekuj ręce,
- zachowuj bezpieczną odległość od innych osób,
- unikaj dotykania oczu, nosa i ust,
- zainstaluj na swoim telefonie aplikację STOP COVID – ProteGO Safe.
SMS przypomni o wprowadzeniu strefy czerwonej
Od piątku – 9 października, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Wszystko po to, żebyśmy pamiętali o przestrzeganiu obowiązujących zasad.
Dzięki temu szybko sprawdzisz, jakie obostrzenia będą obowiązywać w Twoim powiecie.
Ministerstwo Zdrowia aktualizuje listę „żółtych” i „czerwonych” powiatów aktualizuje co tydzień.