Dwa przypadki legionelli w Nowym Sączu

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Jak podają służby Wojewody Małopolskiego Łukasz Kmity w Nowym Sączu odnotowano dwa przypadki zakażenia bakterią legionella.

Zgłoszenie dotyczy kobiety z Nowego Sącza, która pomieszkiwała u córki w Krakowie. 16 sierpnia trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wg. uzyskanych dziś informacji pacjentka opuściła już szpital w stanie ogólnym dobrym.

Kolejne zgłoszenie dotyczy mężczyzny, mieszkańca Nowego Sącza, który przebywał w Szpitalu Uzdrowiskowym w Krynicy Zdroju i 24 sierpnia z objawami tj. gorączka i osłabienie został przyjęty do Szpitala im. Józefa Dietla w Krynicy Zdroju. Przebywa tam do tej pory, jednak jest w stanie dobrym i oddycha samodzielnie.

Zakażenia bakterią legionelli odnotowano także w Brzesku, Tarnowie i Krakowie.

Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku z wystąpieniem przypadków legionelozy

Utrzymujące się wysokie temperatury powietrza sprzyjają namnażaniu się pałeczek Legionella w wewnętrznych instalacjach wodnych. W związku z zakażeniami tą bakterią, Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej.

Jaką chorobą jest legioneloza

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Jak można się zakazić

Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

Leczenie zakażenia legionellą

Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego Państwowym Zakładem Higieny – Państwowym Instytutem Badawczym, z myślą o zarządzających wewnętrznymi systemami wodnymi i urządzeniami występującymi w budynkach, opracował zalecenia, które pomogą zmniejszyć zagrożenie, jakie mogą stanowić występujące w wodzie bakterie Legionella. W dokumencie wskazano zakres podstawowych działań technicznych dla różnego typu systemów/urządzeń lub ich elementów.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Skip to content