Za nami ostatni dzień konferencji „Krynica Forum 2023 Empowering the Region”. W dniach od 13 do 15 września perła małopolskich uzdrowisk była miejscem interesujących debat i rozmów, inspirującego i owocnego dialogu o najważniejszych tematach społeczno-gospodarczych, miejscem spotkań prezydentów Polski i Litwy oraz Premiera Korei oraz gości zaproszonych z Ukrainy. Organizatorem Forum było Stowarzyszenie Instytut Kościuszki. Województwo Małopolskie było Partnerem Głównym tego wydarzenia.
Do udziału w dyskusjach zaproszenie przyjęli eksperci, naukowcy, politycy, członkowie rządu i samorządów. Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, który objął patronatem to wydarzenie, Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, Premier Republiki Korei Han Duck – soo i były prezydent Słowenii Borut Pahor.
„Cieszę się, że Województwo Małopolskie mogło być Partnerem Głównym Krynica Forum 2023. Nie mam wątpliwości, że służyło ono znakomicie wzmocnieniu wizerunku Małopolski, jako miejsca poważnej, różnorodnej i jak najszerszej debaty o problemach i wyzwaniach, jakie stawiają przed nami dzisiejsze czasy. Krynica – Zdrój – która od ponad trzech dekad gości wydarzenia ekonomiczne wysokiej rangi – to doskonałe miejsce, aby to pokazywać” – – mówi marszałek Witold Kozłowski.
„Myślę, że już teraz, kiedy kończy się tegoroczne Krynica Forum, możemy wszystkich Państwa, zaprosić na jego przyszłoroczną edycję. Świat zawsze potrzebował rozmowy, dialogu i pokojowej wymiany poglądów. Dzisiaj wszyscy jesteśmy świadomi, że ta potrzeba stała się szczególnie silna. Wierzę, że marka krynickiego Forum będzie się stale umacniać i trwale zapisze się w kalendarzu wydarzeń gospodarczych gospodarczych o europejskim znaczeniu. Do zobaczenia za rok!” – dodaje marszałek Małopolski.
Program Krynica Forum 2023 obejmował blisko 100 paneli dyskusyjnych, które odbywały się w ramach siedmiu ścieżek programowych. Rozmowy i debaty koncentrowały się wokół bezpieczeństwa strategicznego, bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa klimatycznego, Ukrainy – wsparcia, współpracy i odbudowy, a także biznesu i gospodarki i najbliższej przyszłości.
Głównymi tematami dyskusji były: nowoczesne technologie wojenne, cyberbezpieczeństwo, rola Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie, suwerenność energetyczna, energia jądrowa, łańcuchy dostaw, czy wpływ wojny na stanowisko Europy w sprawie neutralności klimatycznej.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia było Forum Koreańsko-Polskie, podczas którego przedstawiciele firm koreańskich oraz polskich rozmawiali o wspólnych inicjatywach biznesowych w obszarze energetyki atomowej i przemyśle zbrojeniowym.