Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. 27 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzień ten jest uznawany za symboliczny koniec systematycznego ludobójstwa.
W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób, w tym kobiety i dzieci, nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa, przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.
Nie inaczej jest w Nowym Sączu. Stowarzyszenie Sądecki Sztetl i Sądecka Biblioteka Publiczna serdecznie zapraszają na obchody 11. Sądeckiego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Odbędą się one 29 stycznia.
PROGRAM:
godz. 10:30 konferencja edukacyjna w nowosądeckim Ratuszu z udziałem m.in. po Kuratora Oświaty w Małopolsce. Wykłady:
„Dlaczego czerwona kreska?” – wykład dr Gabrieli Olszowskiej, p.o. Małopolskiej Kurator Oświaty
„Ornitolog przed bramą Auschwitz” – wykład Michała Olszewskiego.
godz. 17:00 spotkanie w sądeckiej bibliotece wokół książki M. Olszewskiego „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera”.