Tylko do 14 czerwca (piątek) można zagłosować na wybrane zadania w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego. O głosy Małopolan walczy w sumie ponad 230 projektów. Do rozdania jest 16 mln złotych!
Każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat może oddać 2 głosy:
- 1 na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim
- 1 na zadanie regionalne
Zadania z regionu Małopolski Południowej
Na zadania regionalne może zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu np. na zadania z Regionu Małopolska Zachodnia mogą głosować tylko mieszkańcy miasta Oświęcim oraz powiatów suski, myślenicki, wadowicki, chrzanowski, oświęcimski. Tutaj sprawdzisz podział Małopolski na regiony.
Warto pamiętać, że gdy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.
Można zagłosować na kilka sposobów:
Mieszkaniec Małopolski ma maksymalnie 2 głosy – może oddać oba, albo tylko jeden w najbardziej dogodny dla siebie sposób. Można głosować przez Internet, stacjonarnie lub korespondencyjnie, możliwe jest również głosowanie hybrydowe.
Należy pamiętać, że:
głos jest ważny, gdy
- odda się tylko 1 głos – na wybrane zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie,
- zagłosuje się „hybrydowo” np. na zadanie regionalne elektronicznie, a na zadanie ogólnowojewódzkie stacjonarnie (poprzez wrzucenie wypełnionej karty do urny – z zaznaczeniem tylko zadania wojewódzkiego)
głos jest nieważny, gdy
- 1 osoba odda 2 lub więcej głosów na jeden typ zadania: np. na dwa zadania regionalne (te same albo różne zadania)
- 1 osoba odda głos elektronicznie na zadanie regionalne, oraz odda głos stacjonarnie (poprzez wrzucenie wypełnionej karty do urny) też na zadanie regionalne (te same albo różne zadania)
Gdzie głosować:
- elektronicznie przez Internet na stronie bo.malopolska.pl – zakładka „głosowanie” Jest to najszybsza i najwygodniejsza forma, dodatkowo formularz sprawdza czy nie popełniliśmy jakiegoś błędu przy wypełnianiu, a także… czy już nie zagłosowaliśmy.
- stacjonarnie poprzez wrzucenie karty do jednej z 13 urn zlokalizowanych w Małopolsce (tutaj sprawdź gdzie znajdziesz urny w Małopolsce)
- korespondencyjnie poprzez wysłanie pocztą na jeden z adresów Urzędu Marszałkowskiego do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski”:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków;
Agenda Zamiejscowa w: Oświęcimiu (ul. Górnickiego 1, 32-600 Oświęcim), Tarnowie (al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów), Miechowie (ul. Sobieskiego 4;32-200 Miechów), Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz), Nowym Targu (al. 1000-lecia 44, 34-400 Nowy Targ) lub w Zakopanem (ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane).
Uwaga!
Co ważne, w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.
Decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z agend zamiejscowych – nie data stempla pocztowego na kopercie.
Do kiedy głosować
- głosowanie stacjonarne trwa do 14 czerwca (piątek) w godzinach pracy urzędów.
Warto sprawdzić do której jest otwarty punkt w którym zamierzacie głosować.
- Głosowanie elektroniczne trwa do 14 czerwca, końca dnia do godziny 23:59
Wyniki
Informacje na temat tego jakie zadania wygrały największą ilością oddanych głosów poznamy jesienią – do 1 października 2024 r.
Wybrane projekty będą mogły być realizowane już od początku 2025 r.
Masz pytania?
W przypadku pytań do dyspozycji mieszkańców pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego.
Kontakt telefoniczny: (12) 61 60 536, (12) 61 60 524, (12) 61 60 982,
mailowy: bo@umwm.malopolska.pl.