Ponad 2 tysiące zgłoszeń. O tylu zagrożeniach Sądeczanie informowali policję

Mieszkańcy Sądecczyzny w pierwszym półroczu 2024 roku nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa ponad 2,3 tys. zagrożeń. Dzięki takim informacjom sądeccy policjanci mogą skuteczniej dbać o bezpieczeństwo i szybciej reagować na zaistniałe zagrożenia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które pomaga policjantom w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zdarzeniach wpływających bezpośrednio na ich bezpieczeństwo.

W pierwszym kwartale 2024 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 1047 zgłoszeń, z kolei w drugim kwartale 1327 zgłoszeń. Łącznie w okresie od stycznia do końca czerwca br. naniesionych zostało 2374 zagrożeń, z których potwierdziło się 53,7%. Najczęściej potwierdzanymi zgłoszeniami były:

1) miejsca niebezpieczne na wodach (80% potwierdzonych z 5 naniesionych zagrożeń),

2) żebractwo (76,5% potwierdzonych z 17 naniesionych zagrożeń),

3) nieprawidłowe parkowanie (70,8% potwierdzonych z 418 naniesionych zagrożeń),

4) spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (66,2% potwierdzonych z 145 naniesionych zagrożeń),

5) dzikie wysypiska śmieci (65,7% potwierdzonych z 70 naniesionych zagrożeń).

Od początku funkcjonowania aplikacji, czyli od września 2016 roku (do 30 czerwca 2024 roku) mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na łącznie 22353 zgłoszenia (w tym 1423 zgłoszenia uznane za żart/pomyłkę). Każde z nich zostało zweryfikowane przez policjantów, którzy podjęli odpowiednie kroki zmierzające do eliminacji potwierdzonych zagrożeń.

Zgłoszenia na KMZB są całkowicie anonimowe. Dodanie zagrożenia jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html) lub zainstalować aplikację mobilną Geoportal Mobile. Następnie należy wskazać na mapie miejsce, w którym występuje zagrożenie, kliknąć czerwony przycisk „+” (dodaj) i wybrać jedną spośród 27 kategorii zagrożeń. Można krótko opisać występujący problem, załączyć zdjęcie lub filmik.

Przypominamy, że w przypadku potrzeby natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Skip to content