Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia To tu szukamy interesujących nas treści i rozrywki, załatwiamy ważne sprawy, robimy zakupy i wiele innych rzeczy. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że internet może stanowić realne zagrożenie. Stać się źródłem hejtu i szerzenia mowy nienawiści, narzędziem wykorzystywanym do przekazywania fałszywych informacji, czy wreszcie polem do działalności przestępczej.
Na szczęście nie jesteśmy zupełnie bezbronni wobec tych zagrożeń, ważna jest wiedza i świadomość jak się przed nimi bronić. Fundacja Nowe Kierunki wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu zaprasza dorosłych i młodzież do udziału w bezpłatnych warsztatach. Zajęcia będą się odbywać w trzech grupach tematycznych. Doświadczeni dziennikarze podzielą się swoją wiedzą z zakresu dezinformacji w sieci, fake newsów oraz umiejętności weryfikowania zamieszczanych w internecie treści.
Warsztaty prowadzone przez psychologów dotyczyć będą psychologicznych i społecznych skutków hejtu. W tej części zostaną omówione związane z zagadnieniami z psychologicznymi aspektami hejtu oraz mowy nienawiści, zarówno w kontekście ofiary jak i sprawcy.
Natomiast o bezpieczeństwie w sieci, cyberprzemocy i zagrożeniach na jakie możemy być narażeni podczas nierozważnego korzystania z internetu opowiedzą funkcjonariusze Policji.
Warsztaty odbędą się 28 listopada 2024 r w godzinach 9.30 – 14.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 61. Zapisy przyjmowane są mailowo w terminie do 27 listopada 2024 r. pod adresem fundacjanowekierunki@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. uczestników przygotowaliśmy materiały edukacyjne i szkoleniowe oraz catering. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.