W polskich lasach rusza akcja „Wieniec”. Są to prowadzone przez Straż Leśną cyklicznie działania, mające na celu walkę z kłusownictwem i nielegalnym zbieraniem poroża. Tego roku akcja odbędzie się w dniach od 4 do 12 marca a strażnicy, wspierani przez policję i Straż Graniczną, będą kontrolować tereny leśne, aby egzekwować obowiązujące przepisy. Warto dowiedzieć się czy zbieranie tzw. zrzutów jest legalne? Jakie kary grożą za naruszenie zakazów i na co zwrócić uwagę, aby uniknąć mandatu i nie szkodzić dzikiej zwierzynie.
Działania kontrolne pod nazwą „Wieniec” (nazwa pochodzi od poroża jelenia) prowadzone są również na Sądecczyźnie. Strażnicy leśni wraz z dzielnicowymi komisariatów podległych Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu patrolują tereny leśne, m.in. sprawdzając czy zbieracze poroża nie wkraczają np. na tereny rezerwatów i w miejsca objęte zakazem wstępu, czy swoimi działaniami nie płoszą zwierząt i nie narażają ich na stres, przy okazji kontrolując czy w terenie nie są rozstawiane wnyki. Kontrolowane będą również punkty skupu dziczyzny pod kątem legalności pochodzenia mięsa.
-„Zachowania niezgodne z obowiązującymi przepisami zagrożone są mandatem, a w poważniejszych przypadkach sprawa może zostać skierowana do sądu„- przypominają policjanci Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.
Poroże i zrzuty. Co to znaczy?
Poroże jest twardą, kostną strukturą, charakterystyczną dla samców krajowych jeleniowatych, tj. jeleni, saren, łosi i danieli. Co roku po zakończeniu sezonu godowego zostaje ono zrzucone, a po ok. 3-4 miesiącach w jego miejsce wyrasta nowe. Wielkość poroża świadczy o możliwościach reprodukcyjnych samca. W sezonie godowym służy ono również jako broń podczas walk o samice i terytorium. Poroże zgubione przez jeleniowate nazywa się zrzutami. Każdy gatunek wymienia je w innej porze roku. U jeleni okres ten zazwyczaj rozpoczyna się właśnie na przełomie lutego i marca. Ze zrzutów wykonywana jest m.in. biżuteria, artykuły dekoracyjne, meble oraz naturalne gryzaki dla psów.
Co ciekawe samo zbieranie poroża w Polsce jest legalne ale pod jednym warunkiem. Musi odbywać się na terenie lasów gospodarczych. Zabronione jest wchodzenie na obszary oznaczone jako „Ostoja zwierzyny” oraz w młodniki poniżej czterech metrów wysokości.
Warto pamiętać, że legalnie można zbierać tylko to poroże, które jeleń zrzucił naturalnie. W przypadku znalezienia całej czaszki wraz z porożem należy ją zostawić w lesie. Podczas szukania zrzutów nie wolno płoszyć i tropić zwierzyny. Osoby łamiące powyższe zakazy muszą liczyć się z mandatami i sankcjami prawnymi. W najpoważniejszych przypadkach może zostać wszczęte postępowanie sądowe. Jednak najczęstszą konsekwencją jest mandat do 500 zł. Służby mogą także skonfiskować nielegalnie pozyskane poroże lub trofeum łowieckie.
źródło: KM Policji w Nowym Sączu