Papierosy, alkohol i naruszenie nietykalności cielesnej na pokładach samolotów. Interweniowali funkcjonariusze SG

fot. KaOSG

W piątek 4 kwietnia funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki SG w Krakowie-Balicach dwukrotnie podejmowali działania na pokładzie samolotów.

Najpierw o interwencję prosił kapitan statku powietrznego, który przyleciał z włoskiej Ankony. 21-letni obywatel Włoch nie wykonywał poleceń załogi oraz palił papierosa w trakcie lotu. Po przybyciu strażników granicznych pasażer dobrowolnie opuścił samolot.

Z kolei jednym z pasażerów samolotu rejsowego z Edynburga był 56-letni obywatel Wielkiej Brytanii. Mężczyzna nie wykonywał poleceń załogi, był agresywny. Po przybyciu funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych, Anglik nie chciał nadal dobrowolnie opuścić statku powietrznego. W związku z powyższym wobec pasażera zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek oraz użyto siłę fizyczną, tj. techniki transportowe, w celu wyegzekwowania poleceń i zachowania zgodnego z prawem. 

W związku z naruszeniem art. 210. ust. 1 pkt 9 Ustawy Prawo Lotnicze obaj mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi gotówkowymi w wysokości 500 zł.

To jednak nie wszystko. Zachowania dwóch innych pasażerów, którzy awanturowali się na pokładzie samolotów będąc pod wpływem alkoholu zaskutkowały skierowaniem przez funkcjonariuszy Grupy Operacyjno-Śledczej Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach dwóch aktów oskarżenia sądu. Mężczyźni zostali oskarżeni o popełnienie m.in. przestępstwa z art. 211 ust. pkt 7 ustawy Prawo lotnicze. Zgodnie z tym przepisem, za niewykonywanie poleceń dowódcy statku powietrznego związanych z bezpieczeństwem lotu, wydanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa lotu oraz bezpieczeństwa i porządku na pokładzie statku powietrznego, oskarżonym grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Dodatkowo jeden ze sprawców dopuścił się też naruszenia nietykalności cielesnej szefa personelu pokładowego statku powietrznego, w związku z podjętą przez niego interwencją na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów oraz bezpieczeństwa i porządku na pokładzie statku powietrznego, tj. przestępstwa z art. 217a Kodeksu karnego, co zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności do lat 2.

W drugiej ze spraw, z uwagi na okoliczności sprawy i interes społeczny, prokurator objął ściganiem z urzędu czyn z art., 217 Kodeksu karnego ścigany z oskarżenia prywatnego, a polegający na tym, iż oskarżony w trakcie lotu naruszył nietykalność cielesną innego pasażera. Za to przestępstwo grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności do roku.

Zachowanie oskarżonych zaburzyło planowany przebieg lotów z Krakowa do Paryża i z Glasgow do Krakowa. Jeden z samolotów, zaraz po starcie, zmuszony był zawrócić na lotnisko w Krakowie- Balicach. W obu przypadkach, zaraz po wylądowaniu, sprawcy zostali wyprowadzeni z samolotów przez funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki SG w Krakowie-Balicach.

Jeden z zatrzymanych został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały w Krakowie, gdzie prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju oraz surową karę grzywny.

Skip to content