Centra Integracji Cudzoziemców, jakie powstają w całej Polsce budzą ogromne kontrowersje. Miejsca, które – z założenia – miały służyć pomocą imigrantom pomagając im w znalezieniu pracy, pokonaniu barier językowych czy integrować się z mieszkańcami danego regionu są mylone z ośrodkami dla uchodźców, co z kolei budzi niepokój wśród mieszkańców bardzo często podsycany przez polityków i samorządowców. W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja, że Centra Integracji Cudzoziemców w Małopolsce nie będą działać. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w ciągu najbliższych dni.
-„Przede wszystkim musimy patrzeć na zakres merytoryczny oraz dobro mieszkańców Małopolski” – powiedział Radiu ZET Szymon Huptyś z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
Zmiana decyzji w sprawie Centrów Integracji Cudzoziemców w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu (w tych miejscowościach CIC już działają) oraz Oświęcimiu, jest prawdopodobnie wynikiem lokalnych protestów w tej sprawie.
W Nowym Sączu najbardziej aktywny sprzeciw płynie ze strony radnych Koalicji Nowosądeckiej, którzy zwoływali w tej sprawie konferencje prasowe przekonując, że mieszkańcy nie chcą obcych kulturowo uchodźców w mieście. Radni przekonywali m.in., że uchodźcy stanowią zagrożenie a przykładem tego, są ulice Berlina czy Paryża, gdzie dochodzi do wielu przestępstw z ich udziałem.
„Dochodzi do przestępstw, pobić, a nawet niestety morderstw. Musimy zadać sobie pytania, czy chcemy tego samego w nowym Sączu” – podkreślał radny Maciej Rogóż.
Co ciekawe apel o to, aby do Nowego Sącza nie sprowadzać uchodźców, radni klubu KN skierowali do szefa klubu PiS w Radzie Miasta Nowego Sącza, który jest jednocześnie wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy czyli instytucji koordynującej z ramienia Urzędy Marszałkowskiego powstanie Centrów Integracji Cudzoziemców.
Zbiórkę podpisów pod petycją przeciwko powstaniu w Nowym Sączu CIC zainicjowali Aktywiści Nowy Sącz. Podpisało się pod nią 1827 mieszkańców. Zdaniem pomysłodawców akcji jest to jasny dowód, że nowosądeczanie nie życzą sobie imigrantów tak bardzo odmiennych kulturowo w naszym pięknym mieście.
-„Wskazują również, że poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli chodzi o dzieci, osoby starsze są dla Sądeczan priorytetem. Wreszcie ujawniają dużą dojrzałość mieszkańców, którzy jednym głosem mówią „pomagajmy, ale z głową” – przekonują członkowie organizacji.
Petycja trafiła na ręce Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Kilka dni wcześniej natomiast podobny dokument liczący 3 tysiące 600 podpisów, został przekazany do wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz marszałka województwa Łukasza Smółki.
Decyzję o tym, aby w Małopolsce nie działały Centra Integracji Cudzoziemców mocno skrytykowało natomiast kilkanaście, działających w regionie organizacji pozarządowych. Ich zdaniem, jest ona sprzeczna z zasadami demokratycznego zarządzania polityką publiczną. List z żądaniem m.in. publicznych wyjaśnień dotyczących powodów podjęcia tej decyzji, spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego oraz przywrócenia dialogu i współpracy z organizacjami działającymi na rzecz integracji, trafił na ręce Marszałka Małopolski Łukasza Smółki.
Poniżej apel w całosci.
Apel organizacji pozarządowych w sprawie rezygnacji z realizacji Centrów Integracji Cudzoziemców w Małopolsce.
„Z głębokim zaniepokojeniem przyjmujemy informacje przekazane przez Radio Kraków oraz Radio Zet o decyzji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dotyczącej rezygnacji z realizacji projektu Centrów Integracji Cudzoziemców w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu. Centra miały służyć realnemu wsparciu dla cudzoziemców – w tym uchodźców wojennych z Ukrainy – oferując pomoc językową, prawną, psychologiczną oraz narzędzia integracji społecznej i zawodowej. Projekt był finansowany ze środków europejskich, a jego realizacja mogła przynieść wymierne korzyści nie tylko migrantom, ale również lokalnym społecznościom. Tymczasem decyzja o jego zaniechaniu została – z tego, co wiemy – podjęta bez konsultacji z organizacjami społecznymi, które od lat zajmują się wsparciem migrantów i uchodźców w regionie. Pominięcie głosu środowisk eksperckich i praktyków pracujących na co dzień z cudzoziemcami jest nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami demokratycznego zarządzania polityką publiczną. Dodatkowo, po wycofaniu się z finansowania działań pomocowych przez m.in. UNHCR i partnerów amerykańskich, wiele organizacji pozarządowych znalazło się na skraju zawieszenia działalności. W tym kontekście decyzja Urzędu Marszałkowskiego o wycofaniu się z dostępnych funduszy unijnych na rzecz integracji jest podwójnie niezrozumiała i uderza w najbardziej potrzebujących. Z przykrością obserwujemy również rosnącą falę dezinformacji, propagandy i fake newsów obecnych w przestrzeni publicznej, które prowadzą do eskalacji narracji antycudzoziemskiej. Z niepokojem zauważamy, że tego rodzaju przekazy mogły mieć wpływ na decyzję władz wojewódzkich, co byłoby ustępstwem wobec populistycznych i skrajnych nacisków.
Jako organizacje społeczne oczekujemy:
• publicznych wyjaśnień dotyczących powodów podjęcia tej decyzji,
• spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego,
• przywrócenia dialogu i współpracy z organizacjami działającymi na rzecz integracji.
Naszym wspólnym celem powinno być budowanie Małopolski otwartej, bezpiecznej i solidarnej – dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od pochodzenia.
Społeczeństwo obywatelskie nie może być ignorowane w sprawach, które dotyczą całej wspólnoty.”
Podpisy:
- Komitet Obrony Demokracji Region Małopolskie
- fundacjaJuniper/Juniper foundation
- Fundacja Kocham Dębniki
- Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. M. Reja.
- Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
- Stowarzyszenie INTERKULTUALNI PL
- Hope Harmony Fundation
- New Eastern Europe
- Stowarzyszenie Sawore
- Stowarzyszenia Polska 2050
- Fundacja Twoja Widzialna Ręka
- Fundacji Zustricz
Centra Integracji Cudzoziemców to miejsca, w których legalnie przebywający w Polsce cudzoziemcy uzyskają pomoc w zakresie polskich przepisów, kultury, a przede wszystkim możliwości nauki języka polskiego. CIC tworzą samorządy poszczególnych województw a ich finansowanie zapewnia Fundusz Azylu Migracji i Integracji. Centra Integracji Cudzoziemców mają powstać w 49 regionach Polski i są głównie skierowane do obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy legalnie przebywają w Polsce. Centra to punkty doradcze, które nigdy nie będą miejscem zakwaterowania nielegalnych migrantów.