Skip to content

Centra Integracji Cudzoziemców wywołują liczne protesty. Jedni za, inni przeciw

Centra Integracji Cudzoziemców, jakie powstają w całej Polsce budzą ogromne kontrowersje. Miejsca, które – z założenia – miały służyć pomocą imigrantom pomagając im w znalezieniu pracy, pokonaniu barier językowych czy integrować się z mieszkańcami danego regionu są mylone z ośrodkami dla uchodźców, co z kolei budzi niepokój wśród mieszkańców bardzo często podsycany przez polityków i samorządowców. W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja, że Centra Integracji Cudzoziemców w Małopolsce nie będą działać. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w ciągu najbliższych dni.

-„Przede wszystkim musimy patrzeć na zakres merytoryczny oraz dobro mieszkańców Małopolski” – powiedział Radiu ZET Szymon Huptyś z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Zmiana decyzji w sprawie Centrów Integracji Cudzoziemców w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu (w tych miejscowościach CIC już działają) oraz Oświęcimiu, jest prawdopodobnie wynikiem lokalnych protestów w tej sprawie.

W Nowym Sączu najbardziej aktywny sprzeciw płynie ze strony radnych Koalicji Nowosądeckiej, którzy zwoływali w tej sprawie konferencje prasowe przekonując, że mieszkańcy nie chcą obcych kulturowo uchodźców w mieście. Radni przekonywali m.in., że uchodźcy stanowią zagrożenie a przykładem tego, są ulice Berlina czy Paryża, gdzie dochodzi do wielu przestępstw z ich udziałem.

Dochodzi do przestępstw, pobić, a nawet niestety morderstw. Musimy zadać sobie pytania, czy chcemy tego samego w nowym Sączu” – podkreślał radny Maciej Rogóż.

Co ciekawe apel o to, aby do Nowego Sącza nie sprowadzać uchodźców, radni klubu KN skierowali do szefa klubu PiS w Radzie Miasta Nowego Sącza, który jest jednocześnie wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy czyli instytucji koordynującej z ramienia Urzędy Marszałkowskiego powstanie Centrów Integracji Cudzoziemców.

Zbiórkę podpisów pod petycją przeciwko powstaniu w Nowym Sączu CIC zainicjowali Aktywiści Nowy Sącz. Podpisało się pod nią 1827 mieszkańców. Zdaniem pomysłodawców akcji jest to jasny dowód, że nowosądeczanie nie życzą sobie imigrantów tak bardzo odmiennych kulturowo w naszym pięknym mieście.

-„Wskazują również, że poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli chodzi o dzieci, osoby starsze są dla Sądeczan priorytetem. Wreszcie ujawniają dużą dojrzałość mieszkańców, którzy jednym głosem mówią „pomagajmy, ale z głową” – przekonują członkowie organizacji.

Petycja trafiła na ręce Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Kilka dni wcześniej natomiast podobny dokument liczący 3 tysiące 600 podpisów, został przekazany do wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz marszałka województwa Łukasza Smółki.

Decyzję o tym, aby w Małopolsce nie działały Centra Integracji Cudzoziemców mocno skrytykowało natomiast kilkanaście, działających w regionie organizacji pozarządowych. Ich zdaniem, jest ona sprzeczna z zasadami demokratycznego zarządzania polityką publiczną. List z żądaniem m.in. publicznych wyjaśnień dotyczących powodów podjęcia tej decyzji, spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego oraz przywrócenia dialogu i współpracy z organizacjami działającymi na rzecz integracji, trafił na ręce Marszałka Małopolski Łukasza Smółki.

Poniżej apel w całosci.

Apel organizacji pozarządowych w sprawie rezygnacji z realizacji Centrów Integracji Cudzoziemców w Małopolsce.

Z głębokim zaniepokojeniem przyjmujemy informacje przekazane przez Radio Kraków oraz Radio Zet o decyzji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dotyczącej rezygnacji z realizacji projektu Centrów Integracji Cudzoziemców w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu. Centra miały służyć realnemu wsparciu dla cudzoziemców – w tym uchodźców wojennych z Ukrainy – oferując pomoc językową, prawną, psychologiczną oraz narzędzia integracji społecznej i zawodowej. Projekt był finansowany ze środków europejskich, a jego realizacja mogła przynieść wymierne korzyści nie tylko migrantom, ale również lokalnym społecznościom. Tymczasem decyzja o jego zaniechaniu została – z tego, co wiemy – podjęta bez konsultacji z organizacjami społecznymi, które od lat zajmują się wsparciem migrantów i uchodźców w regionie. Pominięcie głosu środowisk eksperckich i praktyków pracujących na co dzień z cudzoziemcami jest nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami demokratycznego zarządzania polityką publiczną. Dodatkowo, po wycofaniu się z finansowania działań pomocowych przez m.in. UNHCR i partnerów amerykańskich, wiele organizacji pozarządowych znalazło się na skraju zawieszenia działalności. W tym kontekście decyzja Urzędu Marszałkowskiego o wycofaniu się z dostępnych funduszy unijnych na rzecz integracji jest podwójnie niezrozumiała i uderza w najbardziej potrzebujących. Z przykrością obserwujemy również rosnącą falę dezinformacji, propagandy i fake newsów obecnych w przestrzeni publicznej, które prowadzą do eskalacji narracji antycudzoziemskiej. Z niepokojem zauważamy, że tego rodzaju przekazy mogły mieć wpływ na decyzję władz wojewódzkich, co byłoby ustępstwem wobec populistycznych i skrajnych nacisków.

Jako organizacje społeczne oczekujemy:

• publicznych wyjaśnień dotyczących powodów podjęcia tej decyzji,

• spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego,

• przywrócenia dialogu i współpracy z organizacjami działającymi na rzecz integracji.

Naszym wspólnym celem powinno być budowanie Małopolski otwartej, bezpiecznej i solidarnej – dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od pochodzenia.

Społeczeństwo obywatelskie nie może być ignorowane w sprawach, które dotyczą całej wspólnoty.”

Podpisy:

  1. Komitet Obrony Demokracji Region Małopolskie 
  2. fundacjaJuniper/Juniper foundation
  3. Fundacja Kocham Dębniki
  4. Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. M. Reja.
  5. Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
  6. Stowarzyszenie INTERKULTUALNI PL
  7. Hope Harmony Fundation
  8. New Eastern Europe
  9. Stowarzyszenie Sawore
  10. Stowarzyszenia Polska 2050
  11. Fundacja Twoja Widzialna Ręka
  12. Fundacji Zustricz

Centra Integracji Cudzoziemców to miejsca, w których legalnie przebywający w Polsce cudzoziemcy uzyskają pomoc w zakresie polskich przepisów, kultury, a przede wszystkim możliwości nauki języka polskiego. CIC tworzą samorządy poszczególnych województw a ich finansowanie zapewnia Fundusz Azylu Migracji i Integracji. Centra Integracji Cudzoziemców mają powstać w 49 regionach Polski i są głównie skierowane do obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy legalnie przebywają w Polsce. Centra to punkty doradcze, które nigdy nie będą miejscem zakwaterowania nielegalnych migrantów.