Niecodzienna historia głuszca Gucia

Historią głuszca o imieniu Gucio podzieliło się dziś, na swoim facebookowym profilu Nadleśnictwo Nawojowa. Ten niecodzienny gość przez pewien czas bytował w dzielnicy Słotwiny oraz w samym sercu Krynicy-Zdrój, przyciągając uwagę mieszkańców i turystów, co mogło być dla niego niebezpieczne.

O sprawie kilka tygodni temu informował Krynicki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami apelując do mieszkańców i turystów aby w przypadku spotkania głuszca nie podchodzić do niego, nie gonić go, nie płoszyć i nie podawać miejsca jego pobytu. To właśnie dzięki interwencji TOZ-u sprawą zajęło się Nadleśnictwo Nawojowa. Ptak został bezpiecznie odłowiony, trafił do lekarza weterynarii celem zbadania, czy nie ma jakiejś choroby, po czym trafił pod naszą opiekę. Przez ostatnie dwa tygodnie przebywał w specjalnie przygotowanej wolierze w lesie, gdzie mógł nieco ochłonąć i poczekać aż potwierdzi się jego dobry stan zdrowotny.

„Przygotowanie odpowiedniego miejsca dla głuszca było dla nas priorytetem, ale i nie lada wyzwaniem, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań weterynaryjnych, które wykazały, że Gucio jest w doskonałej kondycji, podjęliśmy decyzję o jego powrocie do naturalnego środowiska” – informują leśnicy, którzy wierzą, że „Gucio” ponownie odnajdzie się w swoim leśnym domu i będzie cieszył się wolnością.

Nadleśnictwo Nawojowa składa serdeczne podziękowania Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie za niezawodną współpracę i wsparcie w tej akcji. Zaangażowanie i profesjonalizm tych jednostek były kluczowe w ratowaniu Gucia.

Przypominamy post Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Krynicy-Zdroju sprzed kilkunastu dni: https://www.facebook.com/profile/100068291855254/search/…

Nadleśnictwo Nawojowa już od kilkunastu lat prowadzi działania mające na celu reintrodukcję głuszca w naszym regionie. Gucio jest jednym z ptaków, które zostały wysiedlone w ubiegłym 2024 roku w ramach tego programu. Jego obecność w Krynicy-Zdrój jest dowodem na sukces tych starań, jednak przypomina nam także o potrzebie ostrożności w kontaktach z dzikimi zwierzętami.

Leśnicy przypominają, że ogromnie ważne jest, by zachować odpowiednią odległość od dzikich gatunków i nie próbować ich oswajać poprzez dokarmianie. Takie działania mogą zakłócić naturalne instynkty i zachowania zwierząt, co w dłuższej perspektywie może im zaszkodzić. „Szanujmy ich wolność i naturalne środowisko, by mogły żyć zgodnie z rytmem przyrody” – przekonują.

Skip to content