Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie prognozuje opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Sytuacja ma trwać aż do najbliższego poniedziałku. Konsekwencją takich opadów mogą być wezbrania rzek z przekroczeniem stanów alarmowych. Wobec prognozowanej sumy opadów prawdopodobne są wystąpienia rzek z koryt, a tym samym podtopienia. Wydane przez IMGW ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia wskazuje, że największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14-15.09. Punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych.
Z tego powodu wczoraj wieczorem zebrał się Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli zarówno służb, Wojska, instytucji, jak i samorządów (starostów i prezydentów miast).
– Sytuacja jest bardzo poważna. W godzinach popołudniowych IMGW wydał dla Małopolski ostrzeżenie meteorologiczne najwyższego – trzeciego – stopnia o intensywnych opadach deszczu. Suma opadów w całym okresie objętym ostrzeżeniem może sięgnąć 290 mm, co jest wartością bardzo wysoką. Służby są w gotowości. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy występować o zaangażowanie Wojska. Mam tu na myśli zarówno zaangażowanie sił, jak i określonego sprzętu. Jesteśmy w kontakcie z samorządami. To będzie dla nas wszystkich wymagający czas. Apeluję do mieszkańców o ostrożność. Przede wszystkim nie wolno zbliżać się do wezbranych rzek. Słuchajmy poleceń służb i komunikatów o zagrożeniu, ale zarazem nie wywołujmy nadmiernej paniki – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Wojewoda odebrał meldunki potwierdzające pełną mobilizację. Zwiększone są obsady osobowe, gotowy jest sprzęt, który może być wykorzystywany. 24 godziny na dobę będą pracowały wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe dysponujące sprzętem takim jak pompy czy worki na piasek (w liczbie ok. 2 mln). Wzmocniona jest obsada Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie.
Uruchomione są procedury na wypadek zaangażowania Wojska. W gotowości są małopolscy „terytorialsi”, którzy będą pomagać mieszkańcom, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku decyzji o zadysponowaniu do działań żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą oni podzieleni na tzw. moduły zadaniowe.
Tylko na najbliższą dobę przewiduje się też pozostawanie w gotowości do działań 400 strażaków PSP i ok. 50 tys. druhów OSP. W każdym powiecie w komendach PSP zostały zwiększone obsady osobowe.
W związku z niekorzystnymi prognozami meteorologicznymi zbiorniki retencyjne administrowane przez PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie są przygotowane do redukcji fali wezbraniowej, a ich pojemności powodziowe zostały dodatkowo powiększone w wyniku deficytu wody w zlewniach dorzecza, wynikającego z utrzymujących się w ostatnich tygodniach niżówek. W przypadku obiektów kaskady Soły ich pojemność powiększono zwiększonym odpływem dla poprawy warunków przepływu na Wiśle i ratowania stanu środowiska wodnego. Wszystkie zbiorniki retencyjne w regionie posiadają pojemności powodziowe znacznie większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą i stanowią istotny element systemu ochrony przeciwpowodziowej.
Służby apelują też o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Słuchajmy komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania. Zadbajmy o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany, a pojazdy z terenu posesji przestawmy w niezagrożone miejsca. Przede wszystkim – nie zbliżajmy się do wezbranych rzek.
– W takich trudnych sytuacjach warto przypominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, ale też o tym, abyśmy mieli na uwadze słabszych, którzy mogą czuć się zaniepokojeni sytuacją pogodową czy potrzebować pomocy. Uważajmy na siebie i pomagajmy sobie nawzajem – dodaje wojewoda Klęczar.